You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Чорний пояс: як глухівчанин досяг висот у карате

Його шлях у світ карате розпочався з підвалів глухівських будинків. Замість татамі – картон на земляній підлозі. Він досконало оволодів прийомами Ван Дама по перших фільмах за його участі. А на перші серйозні змагання потрапив… аж у 18 років. Без підготовки тренерів та ледь назбиравши грошей на білет.

Олег Лата – Чорний пояс з карате

Проте, незважаючи ні на що, досяг у карате висот. У Всесвітній день карате, який відзначали 7 жовтня, ми поговорили з тренером з 25-річним стажем, засновником Центру Активного Розвитку “ДОДЗЬО” Олегом ЛАТОЮ.

Сьогодні він – майстер спорту України міжнародного класу, який виступав у складі Збірної України з карате WKF. Володар Першого дану («чорного поясу») по карате, чемпіон світу з військово-спортивних багатоборств, багаторазовий призер чемпіонатів та кубків національного та міжнародного рівня з карате та лауреат державної премії за внесок молоді у розбудову держави.

Незважаючи на досягнення та перспективи, які йому пророкували, залишається жити і працювати у рідному Глухові на Сумщині.

Коли Ви почали займатися карате. Адже в часи нашого радянського дитинства про цей вид мистецтва знали мало…

Так, коли був школярем, наш з однолітками інформаційний простір був дійсно дуже обмеженим. До появи інтернету залишалося ще декілька десятків років. Навколо карате була аура таємничості. А все таємне дуже манить. У моєму будинку жили хлопці, старші за віком (це сьогоднішні успішні глухівські підприємці) – вони першими десь почули про карате. Це якраз були часи кінця його заборони в країні. Мій батько до того часу працював у силових органах. Зі спортом він завжди дружив, боксом займався. За натурою він такий собі бунтар. В його характері завжди були нотки авантюризму. Так от він десь дістав книгу – посібник по карате. Ну як книгу – це була передруківка перекладу з якогось закордонного видання. Тоді ще не було ксероксу, а був копіювальний апарат на заводі «СВТ». Тобто, ви розумієте, наскільки це була жахлива якість відзнятого тексту. І от старші хлопці взяли у батька ту книгу, щось там намагалися прочитати, щось самі додумували, але вже почали називати себе каратистами. Тренувалися у підвалі п’ятиповерхівки.

Ця книга була дворовою цінністю?

Не те слово. В ті роки дуже таємно серед старших хлопців почали ходити закордонні еротичні журнали. Так от книга про карате цінувалася набагато більше. Це був більший дефіцит за еротику (сміється). А як же мені хотілося потрапити до «старшаків» на тренування у підвал. І, досягнувши певного віку, мене таки допустили до них. Почав вникати у суть мистецтва. Тренувалися у підвалі з земляною підлогою, розстеливши картонні коробки замість татамі. Шпагати робили у проміжках між будівлями. А коли вже з’явилися фільми за участі Брюса Лі та Ван Дамма – то вже був свіжий ковток повітря. По фільмах я дуже добре освоїв «фішки» Ван Дамма. І скрізь їх демонстрував. Зараз вертикальний шпагат ми вже робимо разом з дочкою. Це вже як зв’язок між поколіннями.

А як Ви з товаришами почали групуватися за спортивними інтересами?

Ви ж розумієте, що активні молоді люди у невеликому місті неминуче знаходять один-одного. Наша з товаришами активність почалася з дворових бійок. О, це були топові поєдинки. Ми любили робінгудські справи – з тими, хто в суспільстві вів себе неправильно: хто дівчину образив чи малечу. Потім був клуб «Мужність», яким керував колишній афганець. Його керівник загинув в автокатастрофі. Спортивна молодь залишилась і ми, будучи студентами педуніверситету, стали самостійно керувати цим клубом. «Мужність» виховала декілька поколінь і працює й до цього часу.

Ви сказали про університет. Це Глухівський педагогічний?

Так. Але до нього ще було СПТУ №31. За фахом шофер-електромонтер четвертого розряду, його я закінчив з червоним дипломом. А потім вже університет – загальнотехнічний факультет та дошкільний факультет з фізичним вихованням. Там навчився бездоганно робити табуретки. Ну і отримав перші безцінні навики щодо роботи з дітьми.

А перші гроші коли заробили?

Завжди хотілося мати власну копійку. Підробляли з друзями ще зі школи. Тоді було модно під час шкільних канікул заробляти власні гроші. Я влаштувався на м’ясокомбінат. Це був рай для учнів – в одному місці побачив стільки м’яса та ковбаси! А ще поїсти на 10 копійок у їдальні…

А офіційна зарплатня – після університету працював на кафедрі фізкультури викладачем. Потім армія, керував підприємством в спорткомплексі у Путивлі. Потім в селі працював на сільгосппідприємстві. Перші роки після розпаду Союзу були складними для всіх. Ми всі шукали себе. В часи моєї юності було мало можливостей, але бажання «бути» було шалене.

Що маєте на увазі?

У часи тотального дефіциту і відсутності грошей хотілося ексклюзиву. Я сам шив собі кросівки. Це ще та історія. У товариша, батько якого працював на Півночі, були “високі” кросівки. А це було дуже круто. У нас таких не було в принципі, а замовити їх не було фінансової можливості. Тож я знайшов старі підошви, купив у спортивному магазині чешки. Це була якісна біла шкіра. Зняв її і вручну пошив кросівки. Для цього освоїв швейну машинку. В училищі перешивав собі джинсові штани з якісного робочого одягу, який видавали учням. З фуфайки – куртки. Перше довге чорне пальто також пошив сам. То взагалі був останній писк моди.

Як Ви прийшли в спорт?

У 18 років був мій перший офіційний виступ у карате та кікбоксингу. На той час ми з товаришем – Олегом БОЯРИНЦЕВИМ «розкрутили» клуб «Мужність» у Глухові. Але ж то був місцевий рівень. А справжній спорт був тільки в обласному центрі. У нас були тільки секції. Їздили по залах та зборах. Самі готувалися до змагань. Коли ти дитина і подаєш надії, на тебе звернуть увагу, а коли ти вже сформований чоловік і сам тренер, є конкурентом, то доводилося прикладати вдвічі більше зусиль. Жив в залі, багато тренувався сам та тренував вже своїх вихованців.

Так от у 18 років ціною власного здоров’я почав виступати на рівні країни і доволі швидко став чемпіоном України з карате. Доводилося відновлюватися під крапельницями, бо був астенічний синдром. Ну це коли після втоми на татамі тебе просто хитає. Тоді ж з’явилися і перші перемоги. Мене помітили, почали запрошувати на збори. Пам’ятаю, їду в Чернівці і живу там… в залі і їм сало з цибулею. На більше грошей не було. Але ж то було для мене таке щастя, що мене оцінювали найкрутіші тренери країни, майстри, які писали книги – люди епохи…

Ви вважаєте карате більше бойовим чи інтелектуальним видом спорту?

Карате воно дуже розкручує мозок. Я не вважаю, що до того, як почав займатися ним, в мене були дуже великі інтелектуальні здібності, але завдяки всім тонкощам карате і розплутуванню тих складних завдань, які воно ставить перед людиною, ти постійно в тонусі. Карате, звісно, це спортивне мистецтво, але в той же час і інтелектуальне. Це таке собі “єврейське” тонке мистецтво – як перехитрити противника і залишитися неушкодженим.

Коли кажуть, що там ті каратисти – в них навіть носи не поламані. Але ж це скільки треба вміти і розуміти, щоб перемогти супротивника красиво і без ушкоджень. Мабуть, кожній дитині потрібні здоров’я, краса, стиль і координація у просторі. Ким дитина стане після спорту – бухгалтером, політиком чи кухарем – неважливо, головне, щоб спорт не зашкодив, а допоміг. Я скоріше групоцентрист по натурі – хочу, щоб у світі людей, які поряд зі мною, все було красиво. І карате – це саме те, що потрібно.

Кого з каратистів на Сумщини Ви поважаєте та вважаєте взірцем?

У нас багато талановитих спортсменів, які мають серйозні досягнення. Багато молоді, що подає надії. Взірцем та прикладом для наслідування в карате в нашому регіоні є три поважні людини! Це КОЛОМІЄЦЬ Вадим, УГНІЧ Ігор та БЕСПАЛИЙ Святослав. Давній товариш і справжній Сенсей Беспалий Святослав, який вже більше тридцяти років в Ямполі тримає на собі справжню школу карате і дав шлях в життя не одному поколінню здорових вихованих людей.

Ігор Угніч, мабуть. найтитулованіший каратист області і ще до цього року – активний член Збірної України по олімпійському Карате. З ним ми раніше разом виступали на змаганнях.

Дуже поважаю керівника обласної федерації карате Вадима КОЛОМІЙЦЯ. Мені імпонує, що він зберігає традиції – душу карате і активно допомагає дітям з різними вадами. Займається карате з ДЦП, шизофренією, глухими та сліпими. Я теж дуже хочу розвивати цей напрямок. Це, така собі, спортивна молитва. Повірте, це дуже важко – і фізично, і морально. Але після роботи з цими дітьми, з рядовими спортсменами дуже легко. Такі унікальні дітки частіше просто боряться за кожен крок життя, показують своє я. Вони дуже мужні. Їх результати – це цілющий бальзам на серце тренера.

Олег, Ви – майстер спорту міжнародного класу, виступали в складі офіційної збірної України WKF. Впевнена, у Вас були цікаві пропозиції щодо роботи. Чому залишаєтесь у Глухові?

По-перше, у мене тут родина. Так, я міг би забрати членів сім’ї і поїхати звідси у велике місто чи тепличний закордон. Пропозиції були. Я не приховую. Але моя родина – це мої колеги та вихованці. Вона дуже велика і вона тут – в Глухові. Знаєте, я така людина, що мені в моєму оточенні дуже яскраво. Нудно – доки ти не в темі, не в процесі. Доки ти не хворий ідеєю. А я в карате – ніби в монастирі. Там класно. Наче паралельний світ.

Зовнішнє мене не зачіпає. Реалізація моїх проектів – це неймовірна насолода. Я сам радію як дитина. У мене в дитинстві такого не було. Якби існував дозиметр щастя, то в ньому не було б поняття – Глухів чи не Глухів. Щастемір – у стані душі.

Я бачу напруженість політиків та олігархів, які мають великі фінансові можливості, а притому навалили на себе непомірний вантаж переживань. Їх ходи – між добром та злом. Такі люди часто говорять спасибі тим, хто працював поряд з ними вже на їх могилі, а до того не цінують їх. В карате все інакше.

Мрію про організацію нашої школи як міжміського центру. Щоб це все стабільно працювало. Доки це не зроблю, точно не хочу нікуди їхати. Я не відчуваю вулиці. Так, у нашій справі багато внутрішніх, організаційних моментів. Бувають певні конфлікти, переживання. Але коли бачу успіхи наших вихованців – це того варте.

Чому Ви назвали закордон «тепличним»?

Ну це я образно. Бо в більшості розвинених країн для людей, які хочуть працювати, створені майже ідеальні умови. Особисто я дуже зарядився Америкою. Я був там на навчанні близько місяця. Там стільки сенсу та рації.

атегорична раціональність. Стереотип, що американці – це тупі, великі, техногенні, невиправні збоченці у мене дуже швидко розсіявся. Там вміють жити у суспільстві, цінують людину і природу. У Сакраменто ми жили в районі біля річки, то поряд з мегаполісами бігали косулі, літали птахи. В заводнях плавали бобри – прямо на спині, наче в мультиках. Навіть бобри в Америці відчувають, що їм комфортно і нічого та нікого не бояться.

Все соціальне там налагоджене та якісне. А влада – повністю відкрита для людей. І працює для них. Тоді губернатором був Шварценегер. То ми у вихідні заходили у його кабінет і могли там все дивитися. Будівля адміністрації і ради у вихідні – це музей для людей – вони платять податки, тож мають право все бачити. Старі кабінети попередніх губернаторів теж збережені і в них можна заходити, бо це вже історія Америки. Коли в суді людина сидить перед суддею, то їй не хочеться покінчити життя самогубством. Вона думає, як виправитися.

Добре. Повернемося до України. До Глухова. Скільки діток займається у Вашому Центрі?

Близько ста. І це не тільки діти з чотирьох років, а й дорослі. Щоправда, дорослі менш дисципліновані, аніж діти. Вони з’являються, а тоді погрязають у зайнятості і забувають про карате. Для мене особисто, якщо у населеному пункті є дорослі люди, які займаються карате, то це по суті рівень культурно-фізкультурного розвитку міста чи селища. Бо в нас, як правило, частіше впадають в крайнощі – або змагатись до травматизму, або “та я вже не спортсмен”. А балансу нема – щоб людина могла і мислити нормально, і рухатися здоровим.

Крім того, у нашому центрі зосереджені різні спортивні методики для здоров’я, а, точніше, фізичної культури як необхідної складової культури в цілому – не тільки для дітей, а й для їх батьків, бабусь та дідусів. У нас є фітнес, пілатес, функціональна атлетика TRX…

Який Ваш улюблений вислів?

Не існує словосполучення «Я не зможу».

А професійна мрія?

Організація роботи нашого центру у вигляді платформи для щасливого життя сім’ї, як прецеденту реформування соціальної роботи. Коли нам говорять: та ваше карате – то секта. Я відповідаю: так секта здорових щасливих людей. Дітям без спорту важко. Їм потрібна емоція, яка їх тримає. Бо гаджети – це поганий стимул. На тренуваннях у дітей з’являються надії, прагнення, мрії. Вихованців бачиш тричі в тиждень.

І можеш вкласти в них багато позитивного. Кожна дитина індивідуальна. Так, сенсей – це величезна відповідальність. За ним ідуть. Ми формуємо здорову молодь. Хоча це має бути принципом держави. В управліннях молоді та спорту при облдержадміністраціях в більшості займаються папірцями, контролями. Це основна робота. Я це знаю точно, бо керував обласною структурою. Головний принцип щасливої держави – робити щось дієве та пристосоване до життя. Так от у нас з вихованцями така собі сім’я – міні-держава. І ми завжди раді її новим жителям!

Задати запитання

Олег Лата

Задать вопрос онлайн

На официальном сайте онлайн вы можете задать вопрос бесплатно без регистрации, для этого заполните поля формы

Осталось 1000 символов

(допустимые типы файлов .jpg, .jpeg, .png, .pdf)